demoplan

Architektura a veřejný prostor

RD Kolovraty

Rodinný dům Kolovraty

studie, Praha-Kolovraty, 2012

Rodinný dům pro mladou čtyřčlennou rodinu je situován na podlouhlém rovinatém pozemku orientovaném jihovýchodním směrem. Základní koncepce projektu vychází z požadavku klienta na zachování co možná největší plochy zahrady. Stavení je proto spolu se zázemím umístěno do nejsevernější části parcely k přístupové cestě. Jeho půdorys kopíruje tvar pozemku tak, aby byla veškerá plocha účelně využitá. Dům tím pádem přirozeně odděluje vstupní část s garáží od zahrady. Svým hlavním průčelím směřuje na jihovýchod.

kol_schema_01
kol_schema_02
kol_schema_03
kol_schema_04
kol_schema_05
kol_schema_06
kol_schema_07
kol_schema_08
kol_schema_09

axonometrie - koncepční schéma

Z vlastního objemu domu jsou vykousnuty tři části hmoty. Vzniká tak chráněný vstup, venkovní předprostor obývacího pokoje a terasa v 2.NP.

RD Kolovraty

hlavní obytná místnost

Stavba je rozdělena do dvou podlaží. V přízemí je velká obytná místnost s kuchyňským koutem. Její velká prosklená stěna propojuje interiér se zahradou a orientuje celou místnost svým výhledem směrem ven z města do krajiny.

RD Kolovraty

RD Kolovraty RD Kolovraty RD Kolovraty

foto fyzického modelu

V horním podlaží jsou tři pokoje, prostorná koupelna a venkovní terasa. Ta je díky své poloze částečně oddělena od okolního dění a tím vytváří otevřené místo pro chvíle s komornější atmosférou.

RD Kolovraty

převýšená vstupní hala

Obě podlaží spojuje schodiště v převýšené vstupní hale, která v budově funguje jako hlavní komunikační místnost. Tou je možné díky vnějšímu schodišti vedoucímu na terasu projít od hlavního vchodu přes horní patro do zahrady a obráceně. Ve vstupní hale jsou šatní skříně a vstupy do všech dalších prostor.

RD Kolovraty

foto fyzického modelu - pohled do interiéru

Konstrukce domu je navržená z cihelného stavebního systému doplněného vnějším zateplením. Stropy jsou betonové monolitické. Pro konstrukci základů jsou použité základové tvárnice sloužící jako ztracené bednění.

RD Kolovraty

pohled od vstupu na pozemek

RD Kolovraty

situace

RD Kolovraty

půdorys přízemí: 1 - hlavní obytná místnost, 2 - hala, 3 - sklad, 4 - WC, 5 - vstup, 6 - terasa, 7 - sklad, 8 - přístřešek pro auto

RD Kolovraty

půdorys patra: 9 - hala, 10 - koupelna, 11 - ložnice, 12 a 13 - pokoj, 14 - terasa

RD Kolovraty

podélný řez

RD Kolovraty

příčný řez

RD Kolovraty

severozápadní pohled

RD Kolovraty

jihovýchodní pohled

©2007-2019 demoplan, info